2011. január 19., szerda

SORSKÖNYV

Eric Berne szerint egy nem tudatos forgatókönyv:
„Egy, a gyermekkorban készített, a szülők által megerősített és a későbbi események által igazolt életterv, amely egy választott alternatívára összpontosul.”
Berne-t három kérdés foglalkoztatta különösen: mennyire meghatározó a szülői programozás a sorskönyv kialakításában, a személyiség mennyire rabja ennek és hogy milyen tere van a szabadságnak, az autonómiának az egyén életében.

A sorskönyv jellemzői:
  • a tudattalan élettervet korán, kisgyermekkorban kezdjük írni, elhatározzuk, hogyan fogunk élni – el is készül kb. 5-6 éves korunkra
  • a sorskönyv körülírható kezdettel, tetőponttal és befejezéssel rendelkezik, azaz meghatározott végkifejlet felé halad
  • a szkript nem azonos a tényleges életpályával, a hangsúly egy belső, kényszerítő erőn van, amely mutatja, hogyan kellene cselekedni
  • a sorskönyv többnyire gyermekkori illúziókon alapszik: vagyis, ha jók vagyunk, megjutalmaznak, míg ha rosszat követünk el, megbüntetnek
  • az egész életet struktúráljuk: megtöltjük olyan rítusokkal, időtöltésekkel, amelyek segítenek a végső „nyereség” elérésében
  • a programozás már a gyermek megszületése előtt elindul, hiszen hatással van sorsára az is, ami a szülőkkel, nagyszülőkkel történt
  • a gyermek tiltások, elismerések, felszólítások formájában képet kap arról, hogy milyen a világ és milyen ő maga – ebből következtetéseket von le arra nézve, hogyan biztosíthatja a körülötte lévők szeretetét, hogyan maradhat meg ezen a világon
Ezek azok az építőelemek, amelyek meghatározzák a szkriptbe lépő egyén viselkedését. Ide tartoznak a gátló parancsok, az engedélyek, a programok, az előírások stb. A gyermek a szülői programozás során sajátítja el azokat az alappozíciókat, amelyek majd az egész életére befolyással vannak.
Annak alapján, hogy ebben a korban mit szajkóznak a gyereknek, jönnek létre a vesztes és nyertes sorskönyvek.
Nyertes az, akinek sorskönyvében az van megírva, hogy az elsők között lesz, míg Vesztes az, aki mindenáron a legjobb akar lenni.
Eszerint egy olimpiai 2. helyezés jelenthet győzelmet és vereséget egyaránt, attól függ, hogy a személy hogyan fogja fel elért eredményét.

A gátló parancsok azok a negatív szülői üzenetek, amelyek tilalmak formájában jelennek meg és egész életen keresztül hatnak. A szülő Gyermekije küldi a gyermek Gyermekijébe – a tapasztalat szerint az ellenkező nemű szülő hatása a nagyobb. Ezek korai meghatározókként beépülnek a sorskönyvbe.
Ugyanakkor megfigyelhetők mindenki életében az engedélyek. Minden parancsnak megfelel valamilyen engedély, amely kulcsfontosságú tényezője a nevelésnek. Ugyanis számos olyan elvárás szabályozza magatartásunkat, gondolkodásunkat, amelyek segítségével meg tudunk felelni szüleinknek, hogy azok ne alkalmazzák a gátló parancsokat. Az előírások is korai meghatározóknak számítanak, amelyek a szülők Szülői énállapotából indulnak ki és a gyermekek Szülőijében tapadnak meg.
Gondoljunk csak bele, hányszor vesszük észre és kapunk a fejünkhöz, hogy szülőként ugyanúgy viselkedünk, ugyanazt mondjuk gyermekünknek (akár tiltó parancsot, akár engedélyt), amit szüleinktől láttunk, hallottunk. 

A sorskönyvben rögzített műfaj és szerepek sajátosságai határozzák meg, hogyan viszonyulunk a cselekményhez, a többi szereplőhöz, valamint önmagunkhoz. Tragédia magányos hőseként küzdhetjük végig életünket, hogy aztán szükségszerűen elbukjunk, esetleg egy komédia szerencsétlen figuráját alakíthatjuk, akinek egyedüli vigasza az, hogy legalább addig foglalkoznak vele az emberek, amíg nevetnek rajta.
Számtalan lehetőség áll előttünk, de ha már egyszer választottunk, nehéz kilépni a szerepek kötöttségeiből. Annyira nehéz, hogy valódi meglepetést gyakran az utolsó felvonás sem tartogat, a sorskönyv még halálunk pillanatára is pontos instrukciókat rejt.

 
"Kellenek a gyökerek: van egy hely a földön, ahol megszületünk, megtanulunk egy nyelvet és fölfedezzük, hogyan boldogultak őseink a nehézségekkel. Eljön az idő, amikor felelősek leszünk ezért a helyért.
Kellenek a szárnyak. Megmutatják nekünk a képzelet végtelen horizontjait, elvisznek minket az álmainkhoz, elvezetnek távoli helyekre. A szárnyak segítenek abban, hogy megismerjük felebarátaink gyökereit, és tőlük is tanuljunk."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése